Ki tudja, mi lesz ősszel? Ha tervezni nem is érdemes, álmodozni azért lehet: hová mennénk, ha lehetne?
Álmodozásunk közben is őrizzünk meg annyi földhözragadtságot, hogy a külföldi utazást kizárjuk, ábrándozzunk tehát magyarországi szállásokról!
Tekintsük át rózsaszín szemüvegen keresztül, melyek a legnépszerűbb szállástípusok Magyarországon a korábbi évek tapasztalatai alapján, hogy lássuk, hová húzna a szívünk, ha csak rajta múlna! Virágoztassuk fel a magyar turizmust a képzeletünkben!
Wellness-szállodák
Évek, sőt, most már mondhatjuk, hogy évtizedek óta elsöprő Magyarországon a wellness-szállodák népszerűsége.
A hosszú hétvégék sztárja, a magyar turizmus zászlóshajója ez a szállástípus – és ki csodálkozna ezen? Hiszen egyedül, a párunkkal vagy családosan egyaránt ugyanolyan vonzó a lehetőség, hogy a szép szoba vagy lakosztály mellett rendelkezésünkre áll a fürdőrészleg medencékkel, pezsgőfürdővel, gőzkabinokkal, masszázzsal és esetleg még más hasonló habzsidőzsivel.
A teljes ellátás opciójáról nem is beszélve… A gyógyfürdők és gyógyszállók több évszázados hagyományát továbbvivő szállodatípus jellemzően sportolási lehetőségekkel is kecsegtet, az aktív pihenés kultúráját erősítendő.
Panziók
A szállodáknál kisebb léptékű, családiasabb szállástípus, amely a vidéki, főként a fürdővárosok nagy vívmánya. Ha találunk egy szívélyes, igazán jó vendéglátó tulajdonossal bíró panziót, többé el ne eresszük, hiszen ennek a műfajnak a személyes kapcsolat adja savát-borsát.
Panzióba azért megyünk, hogy érezzük a törődést, hogy fogadjuk az olyan érdeklődő kérdéseket, mint hogy meg vagyunk-e elégedve a matracunk puhaságával, vagy hogy ízlett-e a reggeli. Gyerekekkel érkezve nyújtja talán a legtöbbet, hiszen a jellemzően közös használatú kertbe nyugodtan kiengedhetjük zajos családtagjainkat labdázni – ők jól szórakoznak látótávolságon belül, mi pedig elnyúlhatunk egy nyugágyban könyvvel a kezünkben.
Apartmanok
Ez a szállástípus is a vidéki üdülőövezetekben található meg elsősorban. Azok szokták előnyben részesíteni, akik nagyra értékelik az önállóságot, akik szeretnek gondoskodni magukról, ugyanakkor igénylik, hogy téglafal vegye őket körül (és ne sátorponyva).
„Gyerekkori nevén” ez a zimmer frei, amelyhez jobb esetben saját – és nem közös – használatú konyha is tartozik, tehát süthetünk-főzhetünk kedvünkre – ezen egy hét alatt akár annyit is spórolhatunk, hogy egy-két nappal tovább maradhassunk a szálláshelyen.
Sokszor a tulajdonos a szomszédunk, vagyis a ház másik felében lakik, de ha megfelelő a hozzáállása, akkor ez nekünk csak jót jelent: közel a segítség, ha gondunk akad, ha programötletre vagy útbaigazításra lenne szükségünk.
Glamping
Ez a szállástípus viszonylag új csillag a magyar turizmus egén. A glamorous és a camping szavak összeolvasztásával megalkotott kifejezés alatt luxuskempingezést értünk.
A gyakorlatban jelenthet nagyméretű sátrat, jurtát, mobilházat, konténerházat vagy akár faházat is, de ami biztos, hogy egy szállodai szoba minden kényelmével számolhatunk (ide értve a saját fürdőszobát is) – megspékelve bensőséges hangulatú, egyediségre törekvő berendezéssel, de legfőképpen a természet közelségével.
Abban is messze eltér a hagyományos kempingezéstől, hogy a szomszéd tőlünk nem két méterre éli az életét és süti a szalonnáját: a sátrak – ha sátrak – távol állnak egymástól, biztosítva a privát szférát. Emellett jellemzően magas szintű ellátás és ízléses, kényelmes, közös étkezőhelyiség is tartozik a szálláshelyhez.
Kulcsosház
Abban a függvényben, amelynek egyik tengelyét az önellátás, másik tengelyét az anyagi ráfordítás adja, a kulcsosház (vagy turistaház) az utolsó érték a vadkempingezés előtt.
Mindenért mi felelünk, mindent magunknak kell csinálnunk, cserébe megszabadulunk a civilizáció és a társadalom minden zavaró körülményétől, és olcsón megszállhatunk egy alapvető igényeket kielégítő szálláshelyen.
Kint a természetben, sok kilométeres túrázás előtt, alatt és után itt végül is minden a rendelkezésünkre áll, amire ilyenkor vágyunk: puha ágy, tető a fejünk fölé, szükség esetén fűtés, és az ételünket is van hol megmelegítenünk vagy elkészítenünk.
Ez az egyetlen olyan típusú szállás Magyarországon, amelyben hiába vagytok „sokan” – mondjuk 10-15-en –, valahogy mégis megmaradnak a normális körülmények, nem nyel el titeket a káosz (mint például egy hostelben). Sőt, éppen egy nagy társasággal érdemes elfoglalni az egész házat, ez a szállástípus úgy csillogtatja meg legtöbb értékét.